Čo ovplyvňuje a zlepší pamäť?

02.05.2017 Poznáte to, pred Vami je cca stostranová odborná kniha, skriptum, alebo iný študijný materiál a Vy máte čas do zajtra, kedy máte z daného predmetu excelovať pred skúšobnou komisiou. Boli by ste vtedy ochotní urobiť čokoľvek, zjesť čarovnú pilulku, vypiť čarovný elixír, len aby ste mohli ísť spať a aby ste všetky tie informácie dostali do hlavy. Žiaľ nič také nefunguje, ale ak chcete byt nabudúce rýchlejší, efektívnejší a rýchlejšie sa učiť nové veci, skúste si osvojiť tieto stratégie, pretože podľa psychológov Vám pomôžu s učením .

1. Čítanie

Namáhanie Vašich očí a Vašej pamäte, to je to ako väčšinou berieme čítanie kníh, ako nejaké vizuálne cvičenie. Myslíme tým, ale čítanie kníh reálnych papierových, nie tých elektronických na PC. Vedci si myslia, že lepšie si zapamätáme veci, keď sa zameriame na čítanie ako na fyzickú aktivitu. Vraj je to preto, že skúsenosť z čítania je aj hmatová. Pri čítaní knihu reálne držíte, ako čítate tak, obraciate stránky, predeľujete váhu knihy a výskum vraj poukazuje na to, že mozog používa tento pohyb ako kotvu pamäti, čo znamená že keď fyzicky držíte knihu v ruke, zošiť alebo niečo z čoho sa učíte, efekt z tejto činnosti na seba nenechá dlho čakať.

2. Pohyb

Ako neefektívnejší pohyb, ktorý napomáha učiacim metódam psychológovia univerzity of Michigan vyhodnotili prechádzku lesom. Vytvorili dve skupiny dobrovoľníkov, ktorí chodili na prechádzky, pričom jedni sa sústredili na putovanie mestom a druhí na blúdenie lesom. Následne podstúpili test, a Tí ktorí sa prechádzali lesom dosiahli vyššie výsledky o 20%.

3. Šťastné manželstvo

Tí ktorí žijú v šťastnom partnerskom zväzku sú tí, ktorým vraj tento zväzok môže prispievať k lepšej pamäti. Ľudia, ktorí sú v dlhodobých vzťahoch, majú niekoľko výhod, ktoré plynu, z ich spolužitia. Ako jedna z výhod sú pamäťové cvičenia na rôznych rodinných akciách, kedy sa pripomínajú rodinné zážitky, spojené s časovým údajmi, aktérmi, kedy sa pamäť trénuje v číslach, menách, dátumoch. Ak sú dvaja ľudia v dlhodobom, intímnom vzťahu, delia si aj zodpovednosť myslenia rovnakým spôsobom ako napríklad pri delení domácich prác. A veľký dôraz je kladený na fakt, že dvaja jedinci ktorí spolu trávia čas, sú aj „sociálne distribuovaný kognitívny system“, čo je zjednodušene povedané – dve hlavy sú lepšie a viac ako jedna.

4. Spájanie

To čo ste sa už naučili, prepojíte s tým čo už viete a to podporuje Vašu pamäť. Ako príklad môžeme uviesť, že ak sa učíme o tepelnom prenoste, namieste toho, aby ste tvrdo šprtali definíciu (že teplo sa prenáša od horúceho predmetu na chladnejší), si môžete zapojiť Vašu predstavivosť a použiť skúsenosť z toho, že studený pohár ochladí vriacu kávu, alebo teplý čaj Vás zohreje v studených dňoch.

Na každého z Vás funguje iný „trik“, ktorý Vám pomáha dostávať informácie do hlavy, počas štúdia, neexistuje žiaden univerzálny recept, ktorým by sme tieto veci mohli praktikovať a mohli tým očakávať zaručené výsledky. Za tie roky štúdia sa každý z Vás pozná tak, že vie zodpovedne vyhodnotiť situáciu a vie sa na potrebné termíny naučiť, tak aby zložil skúšku a mohol ísť ďalej. Vyššie uvedené typy sú skôr pre zamyslenie a takú jemnú výpomoc pri už čiastočne bezmocných chvíľach. Prechádzka v lese nikdy nie je zlá a aj ako krátka pauza Vám pomôže, čítanie kníh, listovanie strán a vdychovanie vône knihy, je aktivita ktorá dúfam nikdy nevymizne, šťastné partnerské zväzky to je už o inom a bolo by to na dlho no a používanie praxe v učení je naozaj to, čo Vám môže iba pomôcť. Tak hurá na štúdium. /ZK/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >