Kreativita

25.11.2014 Kreativita je dôležitá nielen v umení, ale i v škole a potom v práci. Originalita v prístupe k školským povinnostiam, záverečným prácam a pojektom, ktoré študenti vytvárajú, môže zásadnou mierou rozhodnúť tiež o budúcom podnikateľskom úspechu.

Pojem kreativita je odvodený od latinského slova creatio, čo v preklade znamená tvorbu.Prejavuje sa produkciou nových, pôvodných a vhodných (teda vyhovujúcich) myšlienok a nápadov.

O kreativite existuje mnoho mýtov. Podľa nich sú kreatívni ľudia výnimoční, kreativita je niečo čo patrí len k umeniu alebo vede. Potenciál k tvorivosti však máme všetci. Tvoriť znamená dokázať sa pozrieť na vec z iného hľadiska. Deti súprirodzene tvorivé, veria, že všetko je možné. Ako postupne rastú, okolie a obvykle i školské prostredie s jednoznačne definovanými správnymi odpoveďami na otázky,v nich tvorivosť postupne utlmia. Ako dospelí sa rozhodujú potomna základe pravdepodobnosti, skúseností, logiky, pohybujú sa po vychodených chodníkoch, neriskujú, neexperimentujú. Niektorí učitelia majú jednoznačnú predstavu o tom, ako majú vyzerať jednotlivé kapitoly diplomovky a ak je tá vaša poňatá čo len trochu inak (a možno oveľa prínosnejšie a zaujímavejšie), neakceptujú to.

Mnohé bariéry, ktoré nám znemožňujú byť kreatívni, si vytvárame len my sami:

  • Vedieme sami so sebou vnútorný monológ, ako veci nezvládneme vymyslieť, nastavujeme si negatívne očakávania, nápady zamietneme, skôr než sa pokúsime o realizáciu, brzdia nás predpoklady a domnienky, ktorými sa sami obmedzujeme, bojíme sa zlyhania.
  • Logické myslienie – preferujeme racionalitu, neveríme svojej intuícii.
  • Návyky – ktoré nás vedú po vyjazdených koľajách.
  • Rýchle životné tempo, stres v škole, postoj rodiny, spoločnosti k neobvyklým nápadom.
  • Nechuť preniknúť do zdanlivého chaosu – tvorivý človek sa snaží novým spôsobom usporiadať prvky, netvorivý sa snaží vniesť do chaosu naučený systém.
  • Je ľahšie nápady posudzovať ako ich tvoriť – predčasné hodnotenie nápadov môže človekaodradiť od snahy pokračovať v tvorivom procese
  • Motivovanie študentov na rýchlom riešení – ak ľudí tlačíme do rýchlych výsledkov, tvorivosť stráca pod časovým tlakom na kvalite.
  • Vidíme len dve možnosti – buď to bude takto alebo takto.
  • Máme tendenciu dávať naučené odpovede, nezamýšľať sa nad ničím novým.

Skúsme občas:

  • Neznáme veci a situácie vidieť ako zaujímavé, nie ako hrozivé.
  • Pokiaľ vymedzené pravidlá nie sú v súlade s tvorivými myšlienkami, skúsme ich obísť alebo vymyslieť občas iné využitie pre známe predmety.
  • Byť otvorení voči nápadom druhých ľudí a inšpirovať sa nimi.
  • Nebáť sa ísť proti všeobecnému názoru skupiny.

Ak chcete v bežných situáciách podporiť svoje kreatívne myslenie, naučte sa pýtať sa pri veciach otázky:Prečo je to tak? Mohlo by to byť aj inak? Je to skutočne jediná možnosť?

Dovoľte sirobiť tzv. „inteligentné chyby”, sú súčasťou skúšania niečoho nového. Mnohí študenti sa boja urobiť chybu, radšej sa striktne držia pravidiel. Osvietení učitelia vás budú v kreativite podporovať. Tí ostatní, ktorí robia sto rokov veci jedným spôsobom a odmietajú sana čokoľvek pozrieť z inej perspektívy – tí vás trápiť až tak nemusia. Nenechajte sa zabrzdiť vo svojej tvorivosti, dotiahnete to v živote ďalej. /J.J./


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 >