Ako sa pripraviť na skúšku na poslednú chvíľu?
04.02.2021 V živote študenta môžu nastať rôzne nepredvídateľné situácie. Niekedy zabudnete, že máte termín skúšky a zistíte to dva dni pred ňou, inokedy ochoriete a v teplotách nie ste schopní sa pripravovať do školy. A niekedy ste jednoducho typ, ktorého motivuje stres a tlak, do ktorého sa pravidelne dostáva, lebo všetko odkladá na poslednú chvíľu. Ak už takáto situácia nastane, ako si s ňou poradiť a naučiť sa za pár dní veľký objem učiva? Tu je pár tipov:
-
Na papier s otázkami ku skúške si ku každému vypíšte heslovite, čo by sa v danej otázke dalo spomenúť, 4 – 5 slov alebo slovných spojení, v skriptách sú to obvykle nadpisy a slová v texte vytlačené tučným písmom. Ak sa nestihnete naučiť detaily, aspoň budete budiť dojem, že máte prehľad v šírke problematiky.
-
Napíšte si najdôležitejšie veci na papierové kartičky a nalepte si ich po byte – napríklad na kuchynský stôl, prípadne na záchodové dvere zvnútra, do kúpeľne ku zrkadlu, teda všade kde je niekoľko minút, kedy je pravdepodobnosť, že si papier opakovane prečítate a popri tom si stihnete aj umyť zuby.
-
Načítajte si dôležitú podkapitolu zo skrípt ako mp3 na telefón a počúvajte ju pri kráčaní do školy alebo v autobuse, zmysluplne tak využijete čas, kedy sa nedá dobre čítať.
-
Poproste spolužiaka, ktorý sa na skúšku učí poctivo už dlhé týždne, aby vám prišiel povedať najdôležitejšie veci k jednotlivým otázkam. Je to win –win situácia, vy sa niečo naučíte, on si to hovorením nahlas zopakuje.
Ideálne je, ak všetky tieto tipy skúsite skombinovať a budete sa učiť zrakovým aj sluchovým kanálom, čím si toho zapamätáte za krátky čas viac. Nárazové učenie síce nevedie k dlhodobým pamäťovým stopám, ale niekedy je v študentskom živote nevyhnutné. Občas sa tiež oplatí ísť na skúšku a spoliehať sa na šťastie, možno si vytiahnete práve tú jedinú otázku, ktorú ovládate, ale spoliehať sa na to počas celého štúdia neodporúčame, štatisticky to totiž nie je veľmi pravdepodobné /JJ/